yikama makinesi pompasi yag degisimi nasil yapilir - Yıkama Makinesi Pompası Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?
Yıkama Makinesi Pompası Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Yüksek basınçlı yıkama makinenizin yağını değiştirmek, yıkama makinesi pompanızın sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olabilmesi için en temel bakımıdır.

Yıkama makinenizin pompasının yağa su karıştırma, yağ eksiltme, yağ sızıntısı gibi sorunları olmadığı takdirde genelde 300 ile 500 saat çalışma aralığında değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Yıkama makinesi pompasının kapasitesine göre değiştireceğiniz yağın özelliği ve miktarı değişmektedir.

Mesela Annovi Reverberi ve Comet, Bertoloni Pompa için 20/50 yağdan 900 gr kullanılırken İnterpump, Udor ve Rottest Yıkama Pompası için yine 20/50 yağ kullanıyoruz fakat bu pompaların hacmi büyük olduğu için 1000 gr yağ kapasitesi var. Bunu öğrenmek için pompanızın genelde arka kapağında bulunan yağ gözetleme camından veya pompanızın üzt bölümünde bulunan yağ takip çubuğunuzdan takip edebilirsiniz. Yağ gözetleme camının tam yarısına eklediğiniz yağ seviyesi ulaştığında pompanızın ihtiyacı olan yağı eklemişsiniz demektir.

Yıkama Makinesi Pompanızın yağ değiştirme zamanını geçirdiğiniz zaman, yağı eksildiği halde pompanıza yağ ilave etmediğiniz zaman, pompa yağınıza su karıştığı zaman pompanızın performansı düştüğü gibi çok ciddi çalışma sorunları ve arıza durumlarıyla karşılaşırsınız.

Pompanızı aşağı, yukarı veya yanlara eğimli olarak çalıştırmayın. Çünkü ne tarafa eğimli çalışırsa diğer taraftaki rulman ve biyel kulları pompadaki yağı yeterince alamaz bu yüzden pompanız kısa sürede bozulur. Yıkama makineniz mutlaka düz bir zeminde çalıştırılmalıdır.

Yıkama Pompanızın yağını değiştirmek için pompanızın içerinde eski yağdan hiç kalıntı olmamasına dikkat edin. Aksi halde eski yağınız yeni ilave ettiğiniz yağıda bozarak pompanızın kalitesi düşük bir yağla çalışmasına sebep olur. Tavsiyemiz pompanızın yağını değiştirirken aşağıdaki sıralamayı takip etmenizdir.

  • Yıkama Pompanızın Üst kısmında bulunan yağ çubuğunu çıkartın.
  • Eski yağın yere ve makinenize dökülmesini önlemek amacı ile yanınızda eski yağı dolduracağınız bir kova bulundurun.
  • Bazı pompalarda arka kapakta, bazı pompalarda alt kısınma, bazı pompalarda ise hem arka kapakta hem alt tarafta bulunan yağ tahliye tıpasını uygun anahtar ile sökün.
  • Önceden hazırladığınız kovaya eski yağı doldurun.
  • Pompanızda Eski Yağdan hiç kalmadığından emin olduğunuz zaman arka kapakta bulunan 5 adet imbus cıvatayı allen 4 allen anahtar kullanarak açın ve pompanızın arka yani kartel kısmını mazot veya gazyağı ile iyice temizleyin.
  • Pompanızın arka kapağını ve yağ tahliye tıpasını tekrar kapatın. “Kapakta ve tıpada bulunan O’ringe ve pula dikkat edin ezik veya kesik olmasın yoksa yağ sızıntısı olur.”
  • Üst taraftan pompanıza 20/50 özellikte olan yağdan pompanızın hacmine göre ilave edin.
  • Yıkama pompanızı kullanmadan önce pompanızın kartel bölümünde bulunan rulmanlar, biyel kolları ve krank milinin yağlanması için yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin.
  • Yıkama makinenizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.