Comet Pompa Biyel Kolu Fiyatı :

Ürün Kodu : COMET14


oto yikama pompa tamir - Comet Pompa - Biyel Kolu

Biyel kolu, Seramik pistonla krank milini birbirine bağlayan parçadır. Seramik Pistonun silindir içinde yaptığı eksenel hareketi dönme hareketine çevirerek krank milinin dönmesini sağlar.

Bugün sizler için hazırladığımız Annovi Reverberi Pompa nın biyel kollarını nasıl değiştireceğiz bunun eğitim videosunu göstereceğiz. Annovi Reverberi yani ar pompaların biyel kolu tek parçadır.

Bazı pompalarda mesela İnterpump, Hawk, Rottest vb. Biyel kolu 2 parçadan oluşur. Allen Anahtar kullanarak bu kolların kep diye tabir edilen üst kısımlarını parçalamak daha kolay olacaktır. Biz zor olanı sizin için seçtik ve o sebeple Ar Pompanın biyel kollarını değiştireceğiz. Onun videosunu hazırladık.

Pompaların biyel kolları hem işlemesi pratik olduğu için, hem kaliteli olduğu için, hem de hafif olduğu için genelde alüminyum malzemeden imal edilir.

Bazı biyel kollarında kep kısmında delik vardır bu delik sayesinde krank daha iyi yağlanır. Ar Pompa da bu yağlama deliğine ihtiyaç duyulmadığından dolayı yoktur.

Biyel kolu arızası maalesef sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Biyel kolunun arızalanmasının, aşınmasının ve kırılmasının birçok sebebi vardır.

Yıkama makinenizin pompasının yağını ortalama 400 saat çalışmasından sonra değiştirmelisiniz. Pompanızın Yağını değiştirmezseniz yağın kalitesi düşer ve biyel kollarına zarar verir.

Yıkama makinenizin pompasının yağı 20 – 50 ölçülerinde yağ olmalıdır. İnce veya kalın yağ kullanırsanız pompanızda buda biyel kollarına zarar verecektir.

Yıkama pompanızın yağı az olmamalı pompanın kasasında bulunan yağ gözetleme camından baktığınızda tam yarı seviyesinde olmalı buda Annovi, Comet, Hawk marka pompalar için yaklaşık 900 gr, İnterpump, Rottest pompalar için ise 1000 gr kadardır.

Uzun süreli kullanımlarınızda pompanızı mutlaka dinlendirin soğumasına fırsat verin. Çok uzun süre yüksek ısıda çalışan pompanızın biyel kolları da zarar görür.

 • Annovi Reverberi Pompa Biyel kolunu değiştirmeden önce pompa içindeki yağı pompanızın altında bulunan yağ tahliye tapasını 17 numaralı anahtar ile açarak boşaltın.
 • Pompanın içindeki eski yağı iyice süzülüp boşaldığı zaman pompanızın arka alüminyum kapağını kapağın üzerinde bulunan 5 adet metrik 5 imbus cıvatayı 5 numara allen anahtar kullanarak açın. İsteğe göre pompanın arka kapağını açtıktan sonra pompanın içini mazot, gaz yağı veya özel temizleyici kullanarak temizleyin ve tüm eski yağdan pompanızı arındırın.
 • Pompanızın Biyel Kollarını değiştirmek için pompanızın ön bloğunda bulunan 8 adet Metrik 8 imbus cıvatayı 6 numara allen anahtar kullanarak açarak pompa ön bloğunu sökün.
 • Pompanızın ön bloğu söküldükten sonra seramik pistonları tutan 14 numara somun gevşetilerek seramik piston çok hassas bir şekilde dikkat edilerek yerinden çıkartın.
 • Seramik piston altında bulunan ince pullarda aynı şekilde dikkatlice yerinden çıkartın.
 • Yıkama Makinesi Pompanızın yan kapaklarında bulunan 4 adet metrik 8 imbus cıvatayı da 6 numaralı allen anahtar kullanarak açın.
 • Yan kapaklardan kurtulan Krank Milinde bulunan 2 adet rulmanlara zarar vermeden çektirme yardımı ile krank milinden sökün.
 • Krank milini kendinize doğru çekerek pompanın içinden dikkatlice çıkartın.

Biyel kollarını yerinden sökmenden evvel mutlaka dikkat edin. Üzerinde işaret ve iz gibi bir uyarı varsa pompanızı geri toplarken bu işarete göre toplayın. Çok nadirde olsa bazı pompalarda bu işaret vardır. Mesela Hawk Marka pompalarda biyel kollarında çentikler vardır. İnterpump ve Rottest marka pompaların bazılarında biyel kollarında ise numara yazar 1-2-3 şeklinde. Annovi pompanın 3 kolu da aynı olduğu için böyle bir ize gerek duyulmamıştır. O yüzden dikkat etmenize gerek yoktur.

 • Çıkarttığınız krank milindeki biyel kollarını elimizle çevirerek Krank Milinden kurtarın.
 • Piston kolu diye tabir edilen kol ile biyel kolu arasındaki pimleri yerinden çıkartmak için pimlerin üzerine çekiçle ve tornavida yardımıyla hafifçe tıklatalım.
 • Pimlerden kurtulan biyel kollarını yenileri ile değiştirelim.
 • Yeniden pimleri hassas şekilde çakalım.
 • Krank miline biyel kollarımızı yine elimizle çevirerek monte edelim.
 • Krank milinde olan rulmanları çok hassas şekilde tekrar Krank miline takalım. Bu iş için tahta takoz veya yumuşak bir malzeme kullanabiliriz hafifçe çekiçle tıklayarak çalabiliriz.
 • Krank milini tutarak yavaşça pompaya yerleştirelim ve Piston kollarını içeride bulunan yağ keçelerine zarar vermeden tekrar yerine itekleyerek sokalım.
 • Pompamızın yan kapaklarında bulunan rulman yataklarına ve yağ keçesine zarar vermeden krank milinizi kapaklara takarak kapak vidalarını geri takalım.
 • Seramik piston arkasında bulunan ince pulları takalım.
 • Seramik pistonu takmadan evvel seramik piston kulunda bulunan contalara bakın ve ihtiyaç duyuyorsanız değiştirin.
 • Seramik pistonu yerine taktıktan sonra pulu ve somunu da seramik pistona zarar vermeden sıkalım. Sıkmadan evvel çok önemli olan vida sabitleyiciyi unutmayalım.

Somuna mutlaka birkaç damla sıkalım. (Loctite 542) Somunu çok sıkarsak pistonu kırarız boşluklu gevşek sıkarsak hem yağa su karıştırır, hem pompa altından su kaçırır, hem ses yapar hem de basınç alamazsınız. Bazen ön bloğu bile patlatır. Bu sebeple Seramik piston sabitleme somununu tam kıvamında sıkmalısınız. Bunun tam kıvamı ise somun sıkılırken boşluğunu aldıktan sonra bir tur daha anahtarla döndürmeniz yeterlidir.

 • Ön bloğu tekrar keçelere zarar vermeden yerine dikkatlice oturtun.
 • Arka kapağı da pompaya takın ve 20 – 50 yağdan 900 gr pompanıza tekrar koyun

Daha önce kullandığınız tüm cıvataları tekrar kontrol edin. Gevşek cıvata kalmadığından emin olursanız pompanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.


Rota Makine Firmasının siz değerli müşterilerine sunduğu bu hizmetler bazen art niyetli emek hırsızları tarafından çalınıp kendi web sitelerinde sanki kendi makaleleri gibi yayınlanmaktadır. Web sitemizde bulunan tüm resimler ve makaleler kanuni olarak telif hakkıyla korunmaktadır. Emek hırsızları tarafından kopyalanan makale ve resimlerimiz tespit edildiğinde her şart ve koşulda mutlaka adli olarak hukuk karşısında sorumlu olacaktır.